
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 25 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 939.8 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Impedance | 470 Ω |
| Current Rating | 1 A |
| DC Resistance (DCR) | 150 mΩ |
| Max Current Rating | 1 A |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Number of Lines | 1 |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1 A |
| Max DC Current | 1 A |
| Series Resistance | 150 mΩ |
| Schedule B | 8504500000 |
Stock: 5315
Distributors
pcbx
Unit Price$0.02372
Ext.Price$0.02372
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.02372 | $0.02372 |
| 10 | $0.01186 | $0.11860 |
| 50 | $0.00912 | $0.45600 |
| 100 | $0.00804 | $0.80400 |
| 500 | $0.00708 | $3.54000 |
| 1000 | $0.00643 | $6.43000 |
| 3000 | $0.00584 | $17.52000 |
| 5000 | $0.00530 | $26.50000 |
| 10000 | $0.00481 | $48.10000 |
| 30000 | $0.00436 | $130.80000 |
